Wspaniałe Drezno

Drezno nazywane jest przez wielu entuzjastów „niemiecką Florencją”. Nic dziwnego, bo to zabytkowe miasto odznacza się zdobną, barokową architekturą. Ale ta niezwykła miejscowość oferuje jeszcze wiele innych atrakcji.

Przeszłość i dziś – odnajdziesz to w Dreźnie

Drezno jest miastem, łączącym w sobie historię i nowoczesność. O historycznym wymiarze tego malowniczego miejsca zaświadczają budynki, takie jak 800-letni zamek rezydencyjny, czy XIX-wieczna opera Semperoper o wyjątkowo ornamentacyjnej architekturze, stworzona z największym rozmachem. Na uwagę zasługuje także całe Stare Miasto z pałacem Zwinger, Frauenkirche i Altmarkt. Jednodniowe wycieczki do Drezna często koncentrują się wokół muzeów. Z pewnością warto się do nich udać. Wśród najbardziej popularnych można wymienić Muzeum Porcelany, Zbrojownia, Skarbiec Królewski tzw. Gruenes Gewoelbe i wiele innych. Bardziej nowoczesne zabudowania można natomiast odnaleźć w Neustadt, które jest wyjątkowo popularne szczególnie wśród młodych ludzi. Miejskie życie skupia się także wokół podziemnego pasażu Altmarkt-Galerie z licznymi sklepami i restauracjami.

Nocne życie w Dreźnie

W niemieckim mieście coś dla siebie znajdą także miłośnicy nocnego życia. Popularne kluby, dyskoteki, nocne bary i restauracje z muzyką można znaleźć na przykład w dzielnicy Neustadt, do której licznie przybywają m.in. studenci z wymian. W centrum Drezna dużą renomą cieszą się z kolei takie miejsca, jak Kraftwerk, Groovestation, czy Sektor. W tych lokalizacjach zabawa kończy się dopiero o brzasku słońca.

 

Drezdeńskie kulinaria

Uwagę odwiedzających z pewnością przykuwa również znakomita regionalna kuchnia, która bazuje na tradycyjnych niemieckich potrawach. Na jarmarkach bardzo często można zjeść dania ziemniaczane, łączone na przykład ze sznyclem. Turyści chętnie sięgają również po bratwursty, smażone pieczarki, kluski czy knedle. Natomiast słynne tutaj Kartoffelklöße to nic innego jak ziemniaczane kluski, które przypominają nasze polskie pyzy. Tutejszym specjałem jest także… kawa. Ma to związek z niemiecką tradycją tak zwanych coffee house, które pojawiły się po raz pierwszy w oddalonym o około 120 kilometrów Lipsku w XVII wieku. Warto udać się do tego typu miejsc, gdyż najczęściej oferują one nie tylko wyśmienite gorące trunki, ale także znakomite desery, przyrządzane na bazie tradycyjnych receptur. Na terenie Saksonii można na przykład zjeść wyśmienity czekoladowo-kremowy tort Schumanna, który wywołuje skojarzenia z polskim sękaczem.

Relaks na łonie przyrody?

Drezno to nie tylko zabytkowe zabudowania i atrakcyjne lokale gastronomiczne, ale również piękna przyroda, która harmonijnie komponuje się z urbanistycznym otoczeniem. Tak więc amatorzy odpoczynku na łonie natury także docenią walory tego miejsca. Miejscowi polecają na przykład wspinaczkę do przepięknego Erzgebirge. Idealnym sposobem na popołudniowy relaks będzie także zaszycie się w wielkim ogród i na łąkach przy rzece Elbie. Turyści często zatrzymują się także w przypałacowym Parku Pillnitz z ogrodami, oranżerią i pawilonami.
design by : LEMONPIXEL.pl