Karpacz to miasto położone w województwie dolnośląskim, otoczone malowniczymi górami. Ze względu na swoją lokalizację posiada w pobliżu liczne atrakcje, do których należą zabytki, muzea, rzeki, szlaki górskie, np. szlaki prowadzące na Śnieżkę najwyższy szczyt Sudetów. Odwiedzając go, udajesz się na niezwykły spacer w chmurach. W tym rejonie znajdują się imponujące formacje geologiczne i skalne. Dlatego przedstawiamy 5 najbardziej zjawiskowych skalnych miejsc, które każdy, kto wypoczywa, w Karpaczu powinien zobaczyć.
Odwiedzając Karpacz, nie możesz ominąć jednego z najpiękniejszych skalnych cudów. Na wschód od Karpacza nad prawym brzegiem malowniczej rzeki Płomnicy znajduje się imponująca formacja skalna o nazwie Kurcze Skały. Ich wysokość liczy nawet 25 metrów, składają się one z jasnego granitognejsu. We wnętrzu skał znajdziesz tajemnicze dwie jamy. Miejsce to przyciąga miłośników wspinaczek i zbieraczy kamieni szlachetnych. Można tu znaleźć takie kamienie jak: szafir, turmalin, biotyt, fluoryt oraz ilmenit.
Na gości wypoczywających w tym rejonie czeka urokliwe skalne miasto z Karpacza, można dojechać samochodem wokoło 45 minut. To imponujący Wąwóz Kamieńczyka, gdzie na szczególną uwagę zasługuje również Wodospad o tej samej nazwie, łączący piękno spadającej trzema kaskadami wody i oblewanych przez nią skał. Ten wodospad jest najwyższy w całych Sudetach, liczy około 27 metrów. Jednak to, co urzeka najbardziej osoby odwiedzające ten wąwóz to niezwykłość formacji skalnych oraz głazów. Znajdują się tu również ciekawe gatunki roślin czy porostów.
Udając się w okolicę Śląskiego Grzbietu położonego w paśmie Karkonoszy, między Przełęczą pod Śnieżką a Przełęczą Szklarską, masz okazję, aby podziwiać wyjątkowe uformowania geologiczne. Nazywają się one Pielgrzymy i składają się z trzech grup skalnych, które znajdują się blisko siebie. To wyjątkowe granitowe formacje skalne otoczone zielenią leśnych drzew liczącą po 25 metrów wysokości przypominają miasto skalne. Zachwycają one wyjątkowością niezwykłego kształtu, licznymi spękaniami i formami powstałymi wskutek działania erozji.
Wędrując Głównym Szlakiem Sudeckim, możesz odwiedzić również Słonecznik, który znajduje się w pobliżu wspomnianego szlaku. To niezwykła formacja skalna licząca około 12,5 metrów, znajdująca się na wysokości 1423 m n.p.m. W jej skład wchodzi kilka granitowych ostańców. W pobliżu Słonecznika rozpościerają się malownicze widoki na malownicze doliny i sąsiednie góry. Słonecznik jest doskonałym punktem przystankowym w drodze na szczyt Śnieżki, tu możesz w cieniu bloku skalnego odpocząć, napić się napoju, zjeść przekąskę lub zrobić kilka zdjęć.
Spędzając wolny czas w Karpaczu, koniecznie udaj się na jednodniową wycieczkę w góry Chojnik położone niedaleko Jeleniej Góry. To na ich szczycie znajduje się prawdziwa perła Sudetów. Mowa o XIV – wiecznym zamku usytuowanym na samym szczycie skalistego zbocza. Budynek zachowany jest w dobrym stanie, zobaczysz tu dziedziniec, mury obronne, studnię, basztę, wierzę oraz pomieszczenia mieszkalne i magazyny. W pobliżu zabytku znajdują się małe jaskinie, skaliste urwiska czy rozmaite głazy.